مقاله ای در مورد جرثقیل

Picture

انواع جرثقیل و کاربرد آن ها

جرثقیل وسیله‌است که بار رادر راستای قائم با ترکیب شش جهت حرکتی کنترل پایا جا به جا می‌کند
دارای انواع مختلف در گروه‌های ذیل می‌باشد:

جرثقیل‌های موبایل (ماشینی) که بروی زمین به دو صورت ثابت (نصب جک) وکارگاهی(متحرک با بار) می‌باشند
جرثقیل‌های سقفی که در سالن‌های صنعتی وتولیدی ویا سایر خطوط(انبار-تعمیرو...)در ارتفاع بر روری خطوط باربر کناری قبل نصب می‌باشد. به دو صورت جرثقیل سقفی تک پل ودو پل معروف می‌باشند.
جرثقیل دروازه‌ای: این نوع جرثقیل‌ها به دو صورت دروازه‌ای ونیم دروازه‌ای قابل استفاده هستند.
جرثقیل بازویی: جرثقیل‌های بازویی به دو صورت بازویی(دیواری) ویا ستونی بازویی قابل استفاده در صنایع می‌باشند
جرثقیل‌های آویز: این جرثقیل‌ها درسالن‌ها ومکانها ی با محدودیت ارتفاع وخطوط مونتاژسری (خودرو سازی و...) در ظرفیت تا ۵ تن قابل استفاده می‌باشند
جرثقیل‌های خاص: این گروه جرثقیل‌ها با ترکیبی از گروه‌های قبلی قابل استفاده می‌باشند که در موارد استفاده خاص مانند پشته کردن و...
جرثقیل نوع دستگاه، به طور کلی با افراشتن طناب سیم، و یا زنجیر، و خوشه مجهز است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد هم برای بلند کردن و پایین مواد و آنها را به حرکت به صورت افقی است. این است که عمدتا برای بلند کردن اجسام سنگین و حمل آنها به جاهای دیگر استفاده می‌شود. با استفاده از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی و در نتیجه حرکت بار فراتر از توانایی طبیعی انسان است. جرثقیل معمولا در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه حمل و نقل، در صنعت ساخت و ساز برای حرکت مواد در صنعت تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین استفاده شده‌است.

جرثقیل ساخت و ساز برای اولین بار توسط یونانیان باستان اختراع شد و توسط مردان و یا حیوان باربر، مانند الاغ شده بودند. این جرثقیل‌ها برای ساخت و ساز از ساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار گرفت. بزرگتر جرثقیل بعد توسعه داده شد، به کارگیری استفاده از treadwheels انسان، اجازه بلند کردن وزنه‌های سنگین تر است. در قرون وسطی، جرثقیل‌های بندر برای بارگذاری و تخلیه کشتی‌ها و کمک با ساخت و ساز خود را معرفی شدند - برخی به برج سنگ قدرت فوق العاده و ثبات ساخته شده‌است. اولین جرثقیل از چوب ساخته شد، اما چدن و ​​فولاد با آمدن انقلاب صنعتی به عهده گرفت


اولین جرثقیل ها

برای قرنهای متمادی، قدرت اعمال فیزیکی مردان یا حیوانات تامین می‌شد، اگر چه بالابر در watermills و آسیابهای بادی می‌تواند توسط قدرت مهار طبیعی رانده‌است. اولین قدرت "مکانیکی" توسط موتورهای بخار، اولین جرثقیل بخار در قرن 18th یا ۱۹، با بسیاری از باقی مانده در استفاده و به اواخر قرن ۲۰ فراهم شده‌است. جرثقیل‌های مدرن معمولا موتورهای احتراق داخلی یا موتورهای الکتریکی و سیستم‌های هیدرولیک بسیار بیشتر توانایی بلند کردن اجسام از قبلا ممکن بود، هر چند جرثقیل کتابچه راهنمای کاربر هنوز مورد استفاده هستند که در آن ارائه قدرت باشد uneconomic به ارائه استفاده کنید.

جرثقیل در انواع زیادی از اشکال وجود دارد - هر یک استفاده خاص طراحی شده‌است. گاهی اوقات اندازه از کوچکترین جرثقیل بادبان سه گوش جلو کشتی، مورد استفاده در داخل کارگاه‌های آموزشی، به بلندترین جرثقیل برج مورد استفاده برای ساخت ساختمان‌های بلند متغیر است. برای مدتی کوتاه - جرثقیل برای ساخت ساختمان‌های بلند نیز استفاده می‌شود، به منظور تسهیل ساخت و ساز با رسیدن به فضاهای تنگ است. در نهایت، ما می‌توانیم جرثقیل شناور بزرگتر، به طور کلی مورد استفاده برای ساخت سکوهای نفتی و نجات کشتی‌های غرق شده را پیدا کنید.


این مقاله نیز پوشش می‌دهد بلند کردن ماشین‌هایی که به شدت متناسب با تعریف فوق از یک جرثقیل، اما به طور کلی به عنوان جرثقیل، جرثقیل استکر و جرثقیل لودر شناخته شده‌است.

اجزای اصلی جرثقیل

اگر به صورت مختصر بخواهیم به اجزای اصلی هر جرثقیل اشاره کنیم می توان گفت هر جرثقیل ازیک میله بلندی تشکیل شده است. که بر سر آن قرقره ای قرار دارد و انتهای آن به محوری استواردر بدنه متصل است و این محور بر پایه ای که می تواند در حول خود حرکت دورانی کند قرار گرفته است. علاوه براین میله همانطور که می دانید در هر جرثقیل یک طناب و چرخ به کار رفته است. که سر طناب پس از امتداد در طول میله و گذشتن از قرقره آزاد می شود و توسط چنگکی که به آن متصل است می تواند بارها را بردارد و جا به جا کند وبه محور سردیگر آن  چرخ بسته شده است.

 چرخی که با حرکات دورانی آن می توان طناب را به حرکت در آورد و بار را بلند کرد. تا اینجا فقط کار دستگاه بلند کردن اجسام است، ولی به دلیل اینکه تخلیه یک جسم همواره در نقطه دیگر به عمل می آید پس می باید بتواند در حول پایه خود به حرکت دورانی در آید. که برای این منظور پایه ای که میله به آن متصل است و اجزای جرثقیل روی آن قرار دارد به شکلی ساخته شده است که قابل چرخش در حول خود است. دستگاه جرثقیل‌ها امروزه بر روی ارابه‌های با چرخ بدون زنجیره یا با زنجیره چون تانک‌ها یا با چرخ‌های چون لوکوموتیو قرار دارد تا بتواند در انواع مسیرها سیر کند.

نظرات کاربران

لطفا نظر خود را مرقوم فرمایید


 

 

پیوندهای وب سایت    

تماس با ما    

درباره وب سایت    

حوزه فعالیت شرکت سورن
 
صنعت وحید به جرثقیل ختم نمی شود . ما تامین کننده قطعات یدکی همچون مگنت ، گرب ، چنگک ، قلاب
 
هوک ، پل ، کلگی ، کابین ، خط برق رسانی ، شین ، تابلو برق ، کابل جمع کن ، موتور گریبکس ، چرخ و
 
اینورتور ،open winchT,Close Winch,Hook,Swf,Wireopeدیگر امکانات قطعات می باشد.
 
ساخت انواع جرثقیل منحصر بفرد نبوده و این شرکت افتخار دارد سال ها در ساخت مبد ل های حرارتی ، مصالح
 
ساختمانی ، پل های فلزی ، تاسیسات بنادر و امور دریایی ، اسکلت های سنگین فلزی ، صنایع تحت فشار وسایر
 
صنایع تجربه اندوخته است .